Cała prawda o słodzikach

Na rynku spożywczym występuje wiele substancji słodzących czy też słodzików. Czym są słodziki i czy powinniśmy się ich obawiać? Jak wpływają na nasz organizm? 
Kto powinien ich unikać? 

foto. Forum KFD

Słodzik jest zwany także substytutem cukru spożywczego. Jest on niczym innym, jak mieszaniną związków chemicznych. Jednym z najpopularniejszych słodzików jest aspartam. 
Jedna cząsteczka aspartamu zbudowana jest z aminokwasów takich jak fenyloalanina i kwas asparaginowy. Aminokwasy te są połączane metanolem, ale mimo że mają dość trudne nazwy występują naturalnie. Nazwa metanol kojarzy się zapewne z alkoholem - słusznie.
Ilość metanolu zawarta w aspartamie jest jednak bardzo mała i nie powoduje zatrucia, jak metanol spożywany w większych ilościach. 

Kwas asparaginowy zawarty w słodziku jest związkiem organicznym, który wzmaga wydzielanie hormonu wzrostu oraz insuliny. Zbyt duża ilość spożycia tego kwasu w postaci słodzika szkodzi człowiekowi. Jak? 
Kwas ten oprócz swoich dobrych stron, jak poprawa koncentracji ma też ciemniejszą stronę - w nadmiarze może powodować zbyt duży napływ wapnia do komórek mózgowych. 
To z kolei przyczynia się do powstawania wolnych rodników i zabijania komórek mózgowych. Wiąże się to z osłabieniem pamięci, uszkodzeniami mózgu, stwardnieniem rozsianym czy demencją. Kwas asparaginowy zwiększa także możliwość występowania epilepsji, problemów hormonalnych, utraty słuchu, choroby Parkinsona czy Alzheimera. Łagodniejszymi skutkami spożywania zbyt dużych ilości kwasu asparaginowego są migreny, napady lęku czy nudności. 
Warto zaznaczyć, że kwas ten stanowi aż 40% składu słodzika.


Trzecią substancją mieszczącą się w składzie aspartamu jest fenyloalanina. Jest to podstawowy budulec naturalnie występujących białek. Jest to co prawda związek chemiczny niezbędny do czynności takich jak produkcja adrenaliny czy prawidłowej pracy ośrodkowego układu nerwowego, jednakże w zbyt dużych ilościach powoduje spadki nastroju, u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego, zwiększenie łaknienia, a nawet depresję.

Aspartam jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, ale ma on szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Unikać go powinny przede wszystkim chorzy z nadciśnieniem tętniczym, kobiety w ciąży, dzieci oraz młodzież, a także osoby chore na fenyloketonurię i nowotwór skóry.

Poznaliśmy już skład jednego z najpopularniejszych słodzików, a teraz przyjrzyjmy się słodzikom, jako elementowi diety. Niejednokrotnie słyszałem, że lekarz zalecił stosowanie słodzików i od zawsze mnie to zastanawiało. 

Gdy mój ojciec dowiedział się, że jest chory na cukrzycę wgłębiłem się w ten temat. Rozmawiałem z lekarzami, diabetologami oraz dużo czytałem. Jeden z diabetologów podczas wizyty kontrolnej stanowczo zakazał stosowania słodzików. Argumentował on swoją decyzję szkodliwością tych substancji, a także zwiększeniem narażenia na choroby nowotworowe. Lekarz ten poinformował także, że nawet dla diabetyka lepsze i zdrowsze może okazać się stosowanie zwykłego cukru, ale najlepiej w przypadku osób chorych jak najbardziej ograniczyć jego spożywanie. 
Mój ojciec nigdy słodzików nie stosował, a cukier po prostu ograniczył. Choroba przestała dawać o sobie większe znaki, a poziom glukozy we krwi został naturalnie ustatkowany - bez ingerencji słodzików. Inna osoba z mojej rodziny mająca cukrzycę zamieniła cukier w 100% na słodzik. Jak się okazało po kilkunastu latach organizm tej osoby jest w coraz gorszym stanie. Jest to spowodowane zapewne wieloma czynnikami, ale można dojść do wniosku, że stoi za tym także stosowanie słodzika. Zaznaczmy także, że słodziki w ogóle zostały tak rozreklamowane, ponieważ znacznie zmniejszają koszt produkcji artykułów spożywczych, a tak na prawdę mówienie tutaj o próbach walki z nadwagą jest moim zdaniem znaczną przesadą.

Mi także wydaje się, że dla osób chorych na cukrzycę czy też tych będących na diecie znacznie lepiej i zdrowiej jest ograniczyć spożywanie cukru, aniżeli zamienić go na słodziki. Niestety - dieta wymaga poświęceń, a zastosowanie słodzika to pójście na tzw. łatwiznę. Podsumowując mogę powiedzieć, że słodzik nie jest czymś bardzo złym, jeśli spożywamy go z umiarem, ale jeśli mamy możliwość to znacznie lepiej jest go po prostu nie używać. 


Polecane posty