Jaki rozmiar koła wybrać w rowerze MTB ?

Wrażenia z jazdy na rowerze uzależnione są od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest wybrana rama, a na drugim miejscu znajdują się koła. Po zakupie roweru, w większości przypadków nie możemy już zmienić ich rozmiaru, a więc wybór odpowiedniego jest rzeczą bardzo ważną. Jaki rozmiar koła wybrać w rowerze MTB?

    foto. Adrian Mikołajczyk

Zacznijmy od tego, że w przypadku roweru MTB mamy trzy możliwości: 26', 27,5' oraz 29'. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, a z odpowiedniego wyboru cieszyć się będziemy, gdy połączymy właściwości sprzętu z indywidualnym stylem jazdy.

 Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie rowery górskie jeździły na 26' i każda próba wprowadzenia czegoś nowego przez producentów kończyła się fiaskiem. Dopiero kilka lat temu na rynku pojawiła się jakaś zmiana. Wprowadził ją Gary Fischer, który do istniejących już obręczy 28' zamontował grubszą oponę MTB - tak powstał rozmiar 29'. Jak to zmiany - nie podobały się wszystkim, ale wkrótce coraz więcej zawodników odnosiło sukcesy właśnie przy korzystaniu z kół o rozmiarze 29'.

Nie ma nic idealnego, a wkrótce po tym okresie dużej popularności nowego rozmiaru zauważono, że nie jest on tak dobry dla wszystkich. Problemy z nim mieli przede wszystkim użytkownicy o niższym wzroście. Tak też powstał rozmiar pośredni - 27,5', który to obecnie niemalże całkowicie wyparł standardową 26' - zwłaszcza w modelach z nieco wyższej półki.

Omówię teraz każdy z tych rozmiarów, a na końcu spróbuję podsumować i odpowiedzieć na pytanie, który rozmiar wybrać.

       foto. Adrian Mikołajczyk

Klasyczne 26'

Obecnie spotykane głównie w klasie amatorskiej, odchodzi do lamusa. Dlaczego? Zostaje stopniowo wypierany przez 27,5', ponieważ "klasyk" łatwo wpada w dziury i znacznie gorzej utrzymuje prędkość na nierównościach. Za to cieszy się ona kilkoma bardzo ważnymi cechami: najlżejsza, najbardziej dynamiczna oraz najsztywniejsza. Popularnością cieszy się głównie u freeriderów, gdyż oni na trasach nie walczą o czas, ale potrzebują wytrzymałego sprzętu.
Rozmiar 26' jest dobrym rozwiązaniem wśród początkujących i amatorów, jeśli chodzi o MTB, w klasie wyższej, zawodniczej praktycznie jego popularność spadła do zera.

Najmłodsze 27,5'

Choć rzeczywiście rozmiar 27,5 jest najmłodszym z powstałych rozmiarów to nie jest on magiczną rewolucją. Ma nieco lepsze właściwości od swojego mniejszego brata, przez co pochwalić się może lepszą przyczepnością, stabilnością oraz lżejszym pokonywaniem nierówności. Różnice nie są duże, ale jednak są - to właśnie przyczyniło się do stopniowego ich rozwoju.

Najpopularniejszy 29'

Każdy kto bierze udział w wyścigach MTB uwielbia ten rozmiar. Spotkać go można jako wiodącego na maratonach czy też zawodach cross-country. Zasada jest prosta - duże koło łatwiej pokonuje trudności, dzięki czemu jest szybsze. Kolejnym plusem jest tutaj większa przyczepność, która spowodowana jest większą powierzchnią styku koła z nawierzchnią.
Mimo to fani odmian takich jak enduro, DH czy trial w większości uważają, że 29' ma małą zwrotność i jest nieco ociężała - hmm no taka opinia od fanatyków kolarstwa rozrywkowego być może ma jakieś pokrycie, ale warto zaznaczyć, że nowoczesne konstrukcje ze standardem Boost, dzięki któremu ogon roweru jest skrócony poprawiają dość znacząco kwestię zwrotności.

    foto. Adrian Mikołajczyk

26', 27,5' oraz 29'... który wybrać? 

Ciężko znaleźć tutaj jednoznaczną odpowiedź. Wybór zależy od wielu czynników takich jak rodzaj terenu po którym się poruszamy, indywidualny styl jazdy czy też wzrost lub waga. Można też kierować się własnymi preferencjami :) Najlepiej sprawdzić jest każdy z dostępnych rozmiarów, gdyż takie porównanie da nam jasną odpowiedź. Niestety, nie zawsze jest taka możliwość.

No dobrze, ale jak to wytłumaczyć? Jak wybrać ten rozmiar? Który dla kogo?

Osoby niższe preferują rozmiary mniejsze, ponieważ lepiej się na nich czują. Warto zaznaczyć, że na mniejszych kołach łatwiej jest oderwać rower od ziemi, a także są one bardziej dynamiczne. Łatwiej jest pokonywać podskoki czy atakować nierówności.

   foto. Adrian Mikołajczyk

Większe koła pozwalają na pokonywanie większych przeszkód i lepiej utrzymują prędkość. Rozmiary większe preferują także płynną jazdę, zamiast tzw. "szarpania". Najlepszym podsumowaniem będzie stwierdzenie, że małe koła lepiej uzyskują prędkość, ale większe lepiej je utrzymują.

Rynek jak w każdym przypadku oferuje bardzo dużo, a więc warto tutaj dobrze przejrzeć oferty. Przymierzyć się do każdego, zastanowić, jeśli jest możliwość to przejechać się chociaż kawałek i jeśli będzie to odpowiedni rozmiar to gwarantuje, że jeśli wcześniej jeździliście na rowerze to poczujecie, który będzie najlepszy ;)


Polecane posty