Jesteś kobietą i ćwiczysz? Zobacz sportową dietę

Jak wiadomo, uprawianie każdego ze sportów, w tym także kolarstwa wiąże się ze sporymi stratami energii. Wiąże się to z prawidłowym odżywianiem, czyli dietą, która u kobiet musi brać pod uwagę także czynniki fizjologiczne. A więc, jak powinna odżywiać się kobieta uprawiająca sport ?


foto: zdrowyswiat.pl

Jednym z problemów wynikających z dostarczania zbyt małej ilości kalorii lub odpowiednich proporcji składników pokarmowych jest brak comiesięcznej menstruacji lub jej nieregularność.  Oba zaburzenia wiążą się z niskim poziomem estrogenu, progesteronu, hormonu FSH oraz hormonu LH. Oznacza to, że kobieta która ćwiczy powinna dostarczać odpowiednią ilość kalorii. U mężczyzn nie ma tego problemu, stąd panowie uprawiający sporty różnego rodzaju często stosują diety nawet niskokaloryczne.
Ciekawostka
"Niektóre sportsmenki wytrzymałościowe mogą mieć także krótsze cykle miesięczne niż zwykle, zazwyczaj z powodu występowania cyklów bezowulacyjnych. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększoną utrata estrogenu i progesteronu." - czytamy na portalu bikeworld.
Podczas gdy stan, w którym do organizmu dostarczane jest zbyt mało kalorii i substancji odżywczych utrzymuje się dłużej może dojść do redukcji gęstości kości, a co za tym idzie większe ryzyko złamań, ale także zmniejszenie wydolności fizycznej oraz uszkodzenia tkanek. Spowodowane jest to niskim poziomem hormonów, wysokim poziomem kortyzolu oraz niewielką zawartością składników odżywczych w diecie niskokalorycznej.
Aby poprawić swój stan, trenujące kobiety nie powinny ograniczać kaloryczności diety w sposób drastyczny, szczególnie w pierwszej części fazy folikularnej, kiedy organizm potrzebuje dużej ilości energii do przeprowadzenia cyklu. Jeśli zauważyliśmy brak cyklu od 4-5 miesięcy to właśnie wtedy możemy to rozpoznać. Najlepiej jest udać się do lekarza ginekologa, pomocna może się też okazać wizyta u lekarza sportowego oraz fizjologa.
Co z ciążą?
Nie można zapomnieć, że treningi wytrzymałościowe mają wpływ na zajście w ciążę. Szczególne znaczenie ma tutaj niższy poziom tkanki tłuszczowej. Wiąże się on ze spadkiem produkowanych estrogenów. Aby ustabilizować poziom hormonów zaleca się przerwać treningi nawet 2-3 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę. Nie należy też ograniczać kaloryczności diety, zwłaszcza po zajściu w ciążę i w trakcie jej trwania. Oczywiste jest również później ograniczenie intensywności treningów.


Polecane posty