Czy zamienisz swoje auto na rower?

Wiele polskich rodzin porusza się samochodami nie tylko w weekendy, ale głównie w tygodniu - praca, szkoła, zakupy, rozrywka i tym podobne sprawy sprawiają, że wsiadamy do samochodu z przyzwyczajenia. A gdyby tak zamienić czasem samochód na rower? Co wtedy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie właśnie w tym artykule.Zajrzyjmy na chwilę do Krakowa - tam wiele osób znudziło się już codziennym stanie w korkach i marnowaniem wielu godzin na przejazd przez miasto. Wybrali lepsze alternatywy, którymi są komunikacja miejska oraz rower. Ten jednośladowy pojazd jest wygodny, a przejazd nim przez zatłoczone miasto jest o wiele szybszy niż jazda samochodem.
Takie rozwiązanie przynosi pozytywne skutki w naszej sylwetce, samopoczuciu oraz portfelu. 

Jakie korzyści płyną z korzystania z roweru dla naszej sylwetki oraz samopoczucia pisałem już w kilku artykułach, ale pokrótce przypomnę. Jazda na rowerze jest bardzo dobrą metodą na radzenie sobie ze stresem, nerwowością oraz różnymi problemami - działa kojąco, jest to również alternatywa do zadbania o swoją sylwetkę. Takich powodów jest mnóstwo.

Ale co z portfelem? Wiadomo, że do roweru nie wlewamy paliwa, ale sami jesteśmy jego siłą napędową, dlatego właśnie przynosi on oszczędności.
Zróbmy za przykład taką sytuację, że poruszamy się samochodem po mieście np. 5 kilometrów do pracy, dwa razy w tygodniu zakupy (1 km) , odwożenie dzieci na jakieś zajęcia (3 km) itp (2 km). Tygodniowo pokonamy tym samochodem ok. 100 km, a miesięcznie ok. 400 km.
Jazda po mieście jest dla samochodu (zwłaszcza dla diesla) bardziej wymagająca - ciągłe hamowanie, rozpędzanie itp dlatego zazwyczaj samochody w mieście spalają w graniach 7l/100km ropy o
raz 8-10l/benzyny. Za średnią przyjmijmy 8 litrów. 
Miesięcznie da nam to ok. 32 litry spalonego przez nasz samochód paliwa, czyli miesięcznie
około 150zł mniej w naszym portfelu. Rocznie to koszt 1800zł, czyli tygodniowych wakacji nad polskim morzem dla przeciętnej rodziny z dwojgiem dzieci i psem :)
W takim razie korzyści z "przesiadki" na rower to koszt wakacji dla zwykłej rodziny, a więc bez brania nadgodzin i ograniczania czasu spędzonego z rodziną można sporo zaoszczędzić.Teraz przeliczmy jak to wszystko się ma w porównaniu z samochodem. 

                                        ROWER                                 SAMOCHÓD
 Cena                              ~1000 zł                                     ~15000 zł
Koszt paliwa                      0 zł                                        ~30zł/100km   
Koszty serwisowe       50-100zł / rok                               200-500zł / rok
Stosunek dla zdrowia               bardzo dobry                                   zły

Praktycznie jedynym kosztem jakim jest posiadanie roweru jest coroczne serwisowania go - a jeśli potrafimy zrobić to sami to koszty ograniczają się do kupna smaru. 
Jeśli chodzi o samochód to coroczny przegląd, wymiana różnych części, które się zużywają i tym podobnych rzeczy sprawia, że koszta znacząco się powiększają.

Po przeczytaniu tego artykułu sam/a odpowiedz sobie na pytanie "czy zamienisz swoje auto na rower?" :) 

Polecane posty