Gdzie są przejazdy dla rowerzystów?

Witam bardzo serdecznie.

Dzisiejszy post jest ściśle związane z moim artykułem dla portalu powiatsuski24.pl, który znajdziecie pod TYM ADRESEM.

Jest to moja inicjatywa, pomysł który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży oraz dorosłych na ścieżkach rowerowych miasta Sucha Beskidzka. Argumenty przedstawione są informacjami oficjalnymi, co jest bardzo ważne.

Artykuł napisany przeze mnie z powiatsuski24 brzmi następująco:

"Autor Suskiego Bloga Rowerowego zaproponował, aby wykonać w Suchej Beskidzkiej przejazdy drogowe dla rowerzystów. Jest to pomysł, który ma na celu przede wszystkim bezpieczeństwo. Przejazdy miałyby powstać wszędzie tam, gdzie po obu stronach drogi znajduje się ścieżka rowerowa, a obok znajdują się pasy.
Dotychczas według prawa, nawet jeśli po obu stronach drogi znajduje się ścieżka rowerowa, a nie ma wyznaczonego przejazdu, to każdy rowerzysta zobowiązany jest do przeprowadzenia swojego roweru przez pasy - oczywiście jest to spore utrudnienie. Przejazdy takie to mała inwestycja, która powinna wykonana być od razu, kiedy robiono ścieżkę rowerową - brak przejazdów to po prostu narażanie rowerzystów oraz kierowców na niebezpieczeństwo, którego skutkiem może być ciężki uszczerbek na zdrowiu rowerzysty lub w gorszym wypadku śmierć. Zwłaszcza, że po ścieżkach rowerowych na tym terenie porusza się spora ilość rowerzystów, nie tylko dorosłych, ale także młodzieży i przede wszystkim dzieci.
Takie przejazdy funkcjonują np. w Tychach, gdzie od 5 lat nie doszło do żadnego wypadku z udziałem rowerzysty - oczywiście na takich przejazdach.


Jest to informacja oficjalna, otrzymana na prośbę blogera z UM w Tychach.

Tychy są powierzchniowo trzy razy większym miastem, niż Sucha Beskidzka, ale też istnieje tam sporo takich przejazdów przy wiele większej liczbie rowerzystów i mieszkańców oraz większym natężeniu ruchu drogowego - jest to optymalny sposób na utrzymanie bezpieczeństwa.

Co ciekawe, Tychy to nie jedyne miasto, gdzie zostały wykonane takie przejazdy - kolejnym przykładem takiego miasta może być Oświęcim - tylko nieco większy od Suchej. Tutaj również na przejazdach rowerowych nie miało tam miejsca żadne zdarzenie drogowe.

Jak widać jest to bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie, a aby to potwierdzić o wyrażenie swojej opinii została poproszona znana zawodniczka kolarstwa górskiego i szosowego - Paula Gorycka.

- Zdecydowanie jestem za stworzeniem przejazdów dla rowerzystów w Suchej Beskidzkiej we wszystkich miejscach, w których teraz są tylko pasy dla pieszych, a brakuje wspomnianych przejazdów. Choć sama nie korzystam ze ścieżek, ponieważ moje treningi wymagają innych warunków to wiem, że wprowadzenie przejazdów może wielu osobom po prostu ułatwić życie. Warto pamiętać też o tym, że krawężniki należałoby odpowiednio "ściąć" tak, aby przejazdy były bezpieczne, a ryzyko upadku dziecka lub osoby starszej było minimalne. Popieram inicjatywę!- powiedziała Paula.

Zdanie Pauli Goryckiej tak jak zostało wspomniane jest takim przypieczętowaniem argumentów, które zdecydowanie wskazują pomysł za pozytywny i jak najbardziej potrzebny.

Bloger zapowiedział petycję z prośbą o wykonanie takich przejazdów do burmistrza miasta Sucha Beskidzka – Stanisława Lichosyta.

Po więcej zapraszamy na http://www.suski-br.blogspot.com/"


Moja inicjatywa rozpoczęcia starań się o wykonanie takich przejazdów wzięła się właściwie stąd, że sam często jeżdżę po ścieżkach rowerowych miasta i  doświadczam utrudnień, które nie tylko utrudniają życie rowerzysty, ale także powodują niebezpieczeństwo.
Nie powinno się narażać na takie niebezpieczeństwo zwłaszcza dzieci, którzy także poruszają się na rowerach ze swoimi rodzicami lub bez nich.
Paula Gorycka mówiła jeszcze o przycięciu krawężników - owszem, z tym też muszę się zgodzić. Taka inwestycja jest w porównaniu z różnymi innymi na prawdę nie droga, a może pomóc w poprawie bezpieczeństwa - a to przecież jest najważniejsze.
Nie ma co więcej mówić o tym pomyśle. Trzeba zacząć działać i to mam zamiar robić.

Jestem jeszcze ciekaw co odpowie na ten temat Pan Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka.Polecane posty