Jak przygotować rower do zimy?

Cześć. Niestety, na zewnątrz robi się co raz zimniej, a za jakiś czas pewnie spadnie śnieg - rozpocznie się zima. Jest to bardzo ciężki okres dla naszego roweru, dlatego musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu go do takiego sezonu. Woda, błoto czy sól drogowa to czynniki, które niestety działają bardzo negatywnie na nasz rower. Jest to o tyle szkodliwe, że może narazić nas poważne koszty napraw, gdyż podczas tej części roku wszystkie elementy niszczą się znacznie szybciej.
Istotną sprawą podczas zimy są błotniki, które oszczędzą nam i rowerowi nie przyjemnych wpływów wody czy błota, a także soli. 
Najlepiej sprawdzą się długie, pełne błotniki ale ich montaż oraz demontaż jest pracochłonny - za to się opłaca. 

http://bzaborow.org/galer/photo/filename/36867/norm/PA100010.JPG.31864.0.jpg 
 http://bzaborow.org/galer/photo/filename/36867/norm/PA100010.JPG.31864.0.jpg

Takie błotniki może nie dodadzą urody, ale na pewno ochronią przed szkodliwym działaniem, a to najważniejsze. 
 Kolejnym, ważnym punktem jest ogumienie naszego sprzętu. Możemy używać opon z kolcami, ale będą się one sprawdzać tylko na lodzie oraz ubitym śniegu. Do jazdy po śniegu nieubitym i błocie zalecam używanie opon z agresywnym bieżnikiem.

 http://2.bp.blogspot.com/-z8ZG_XkciJQ/VU0KSNWt0KI/AAAAAAAAAx8/ijQR9HbtomY/s1600/DSC06747.JPGWażnym elementem jest też dbanie o układ hamulcowy - linki i klocki, które na pewno będą się zużywać o wiele szybciej. 
Układem napędowym roweru jak wiadomo jest łańcuch, a więc należy na niego zwrócić szczególną uwagę, ponieważ nie dbałość o niego może również doprowadzić nas do ubytków w portfelu.
Po każdej zimowej wyciecze musimy go porządnie wyczyścić i nasmarować. Do smarowania podczas zimy zalecam używanie gęstego oleju, gdyż jest on bardziej odporny na wymywanie przez wodę. 
Jest jeszcze jeden, ważny element. Miejsce, gdzie nasz rower będzie przechowywany. Powinno ono być przede wszystkim suche, ale także ciepłe - dobrym rozwiązaniem może być piwnica domowa czy garaż (najlepiej murowany). Pamiętajmy, że trzymanie roweru na balkonie, podczas zimy to istne zabójstwo. 
Należy również pamiętać o tym, żeby po zakończonym sezonie zimowym wykonać odpowiedni i pełny przegląd.

Myślę, że troszkę wyjaśniłem, a jeśli chcielibyście wiedzieć więcej to piszcie w komentarzach :)

Polecane posty