Kradzież i nie tylko, czyli na co narzekają rowerzyści

Jadąc na rowerze do sklepu, urzędu czy innego miejsca użyteczności publicznej niejednokrotnie boimy się zostawić tam swój rower. Napoleon Bonaparte powiedział, że "Kradzież nie is­tnieje,
 za wszys­tko się płaci."  A jednak... boimy się właśnie kradzieży. 


Fundacja Allegro All For Planet w swojej kampanii "Kręć kilometry" zorganizowało największe w Polsce badanie opinii rowerzystów. Akcja zaczęła się w maju i nadal trwa. Jak wyglądają wyniki w chwili obecnej? Tego dowiecie się w kolejnych linijkach.

Nie od dziś wiadomo, że w Naszym pięknym kraju zachowania ludzi nie zawsze są na odpowiednim poziomie. Kradzieże, przestępstwa, zniszczenia to niemalże codzienność w niektórych miejscach Polski. 
Najwięcej kradzieży rowerów ma miejsce na Dolnym Śląsku oraz w województwie zachodniopomorskim. To nie jedyne zmartwienie. Zdecydowanie brakuje stojaków rowerowych.
Co na to wyniki badania opinii rowerzystów?


45% badanych negatywnie ocenia liczbę oraz jakość parkingów i stojaków rowerowych, 
29% nie ma zdania na ten temat, a tylko 26% ocenia to pozytywnie. 

Stojaki to bardzo ważny element infrastruktury. Ich dostępność i jakość są kluczowe, żeby skłonić jeszcze więcej Polaków do korzystania z roweru na co dzień. Dlatego w tym roku w ramach kampanii ’Kręć Kilometry‘ postawimy kolejne 300 stojaków w polskich miastach. O lokalizacji zdecydują kilometry, które mieszkańcy przejadą na rowerach dla swojego miasta. Rywalizacja trwa do końca września” - mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet
Jak widać sprawa wygląda jasno. Są znaczne braki w tej części infrastruktury miejskiej. Moim zdaniem, bardzo dobrze, że pojawiają się fundacje takie jak Allegro All For Planet i działają w tym kierunku, ponieważ jak widać rząd nie potrafi sobie poradzić z takimi sprawami. Powiedziałbym nawet, że kwestia rowerzystów jest im całkiem obca.

Znacznie poważniejszym problemem jest kradzież. Jak już wspomniałem, największy problemem pojawia się na Dolnym Śląsku oraz w woj. zachodniopomorskim. Prawdą jest, że aż 42% badanych uważa, że kradzieże nie są problemem. Przeciwne zdanie ma jednak aż 29% ! 
Relatywnie najczęściej na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego uskarżają się mieszkańcy dużych miast. Blisko 36% tej kategorii respondentów zwraca uwagę na takie zagrożenie. Co ciekawe, ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie niższy wśród ankietowanych mieszkających na terenach wiejskich, bo tylko 17% z nich przyznaje, że kradzieże rowerów stanowią problem w okolicy ich miejsca zamieszkania” - mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.
Jeśli chodzi o problem kradzieży z podziałem na poszczególne województwa to oprócz wspomnianych wyżej dwóch pierwszych miejsc równie wysoko plasują się Małopolska oraz Mazowsze, a miejsce piąte zajmuje województwo kujawsko-pomorskie. 
Niestety, moim zdaniem, jako mieszkańca, Małopolska nie należy do miejsc, gdzie można bezpiecznie zostawić rower. Pod warunkiem, że w ogóle jest go gdzie zostawić... bo z tym bywa bardzo różnie.


Polecane posty