"Życie jest jak jazda na rowerze [...] musisz się poruszać naprzód."

Są ludzie, których nazwiska  po prostu słyszymy i zapamiętujemy. Jednym z przykładów takich ludzi jest jeden z największych fizyków ubiegłego wieku - Albert Einstein. 


Dlaczego o nim wspomniałem? Bowiem powiedział on takie słowa:
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód"
Wspomniał o rowerze, ponieważ chciał podkreślić znaczenie równowagi w życiu człowieka. 
Analizując głębiej jednak te słowo można dojść do wniosku, że Einstein'owi chodziło o rozwój cywilizacji, o wprowadzenie nowych zwyczajów, nowych technologii. 
"Poruszać się na przód" nie musi mieć znaczenia tylko fizycznego, ale dotyczyć może właśnie rozwoju. Jeśli będziemy patrzeć na te słowa z tego punktu widzenia to dostrzeżemy też pewien fakt.
Mianowicie, że rower jest drogą do rozwoju. Rozwój bowiem kierować ma do nowoczesności, wygody i godnego, zdrowego życia. Zdrowie natomiast uzależnione jest od wielu czynników.
Obecnie największym problemem jest mocno zanieczyszczone powietrze. 
Na terenie Polski i Europy jest ono w prawdzie mówiąc zaniedbywane. Oczywiście nie przez wszystkich. Są ludzie, miasta, kraje, które dbają o powietrze, ale stanowią oni jedynie mniejszość.
Wstyd mi, że mieszkańcy mojego regionu tak bardzo zaniedbali środowisko, że miasta południowej Polski niechlubnie górują. Górują w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. 
Ich rola w tym rankingu wygląda następująco: 
1. Żywiec
7. Sucha Beskidzka
11. Kraków
20. Wadowice
27. Bielsko BiałaW mediach słychać było głównie o Krakowie, ale to właśnie Żywiec i Sucha Beskidzka - moje miasto rodzinne są na najwyższych miejscach. Dlaczego? Pytam dlaczego?!?
Dlaczego mieszkańcy tak niszczą swój piękny region? 
Na te pytania każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Prawda jest taka, że rozpoczęte dotacje 
na kolektory słoneczne i piece zostały dezaktywowane przez obecny rząd. 
I co teraz?!? Mamy piękny region, wiele atrakcji turystycznych.. a nasze miasta słyną z tego, 
że są na listach najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Mój blog zawsze był obiektywny 
i nie wchodziłem na tematy polityki, ale ciężko jest mi patrzeć na to wszystko. 
Warto przecież dołożyć coś do ochrony powietrza, którym oddychamy i bez którego nie jesteśmy 
w stanie żyć. Mówię o tym, dlatego że rower jeśli byłby promowany, a infrastruktura rowerowa rozbudowywana to miałoby to również wpływ na nasze powietrze. 
Zamiast jechać samochodem do sklepu można wziąć rower - to nie problem, a czasem można zaoszczędzić czas licząc postoje w korkach. 
Brakuje tej infrastruktury, bo jazda na rowerze między samochodami albo pieszymi wcale nie jest przyjemna. Gdyby drogi rowerowe były na dobrym poziomie, gdyby można było dojechać przynajmniej do pobliskich miast, wsi i sklepów. Zachęcało by to do korzystania z roweru.

Ochrona środowiska jest ważnym krokiem do nowoczesnego państwa. 
Należy o tym pamiętać zawsze...


Polecane posty