Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

Dzisiejszy temat jest związany ściśle ze zdrowym odżywianiem i problemem, który wiele osób bierze za pretekst do nie zdrowego żywienia i nie stosowania nawet podstawowych zasad zdrowego żywienia. No cóż, każdy z nas wie że zdrowe jedzenie niestety kosztuje... 
Ale warto popatrzeć na to z nieco innej strony. Powiecie: Niby z jakiej?


Owszem, zaoszczędzicie pieniądze teraz, ale choroba, której możecie się nabawić przez nie zdrowe jedzenie kosztuje znacznie więcej. Za przykład można wziąć cukrzycę typu 2 - w samej Polsce choruje na nią co dziesiąty obywatel, a co najmniej jedna trzecie nie ma o tym pojęcia.
Sami widzicie... daje to ponad 3 miliony chorych osób, co z kolei kosztuje państwo ok. 6 miliardów rocznie. Całkiem nie zła sumka, spowodowana w większości właśnie nie dbałością o dietę.

Kobieta na zakupach
Kobieta na zakupach, Shutterstock

Koszty związane z cukrzycą wydaje nie tylko państwo, ale chorzy również. Niestety, często są to nie małe kwoty, sięgające nawet 500zł miesięcznie. 
Uwierzcie, zdrowe żywienie nie będzie kosztowała nas aż tak dużo.

Dobrym przykładem może być zwykły napój, za który płacimy zazwyczaj ok. 1,7-2zł / litr, ale na sklepowych półkach znajdziemy także soki, których cena jest dwa razy wyższa - ok. 4zł / litr. 
Czym się różnią ? Otóż w tym tkwi różnica. Sok w cenie 2zł/litr ma ok. 20% owoców, reszta to sztuczne barwniki, konserwanty, dodany cukier - to wszystko to np. sacharyna, cyklaminiany czy aspartam (E951), który jest sztucznym słodzikiem. 
Nazwy bardzo ciekawe, ale niestety nie sprzyjające zdrowiu. 
To nie wszystko, w nie których napojach znajdziemy także tartrazyne, kwas benzoesowy, benzoesan sodu czy acesulfan K. Wszystkie z tych składników są niestety szkodliwe dla organizmu w większym lub mniejszym stopniu. 
Przy napojach obserwujemy największą różnicę cenową, gdyż na innych produktach różnice jeśli są to są nie wielkie - a czasem nawet produkty zdrowe są tańsze.

W takim razie co zawiera sok, którego cena przewyższa napój ?

Przede wszystkim czego nie zawiera... czyli wszystkich składników z początkiem E - są to w większości wymienione wyżej substancje. 
Sok ma znacznie więcej wartości odżywczych, niż napój dlatego warto go wybierać, zwłaszcza jeśli chcemy żyć zdrowo. 
Atrybutem soku jest także smak, który w większości jest znacznie lepszy niż smak napoju. 

Miesięczny koszt wyżywienia 4 osobowej rodziny to przy najczęściej wybieranym, nie zdrowym jedzeniu ok. 2000zł miesięcznie. Rocznie daje to ok. 24000zł.
Zdrowe jedzenie będzie nas kosztować ok. 20-30% więcej, czyli ok. 2500zł miesięcznie.
Rocznie ok. 30000zł, czyli 6000 różnicy, a 500zł w skali miesiąca.
To dokładnie tyle samo ile kosztować może leczenie jednej osoby chorej na cukrzycę.
W 4 osobowej rodzinie, bo o takiej rozmawiamy mogą np. zachorować 2 osoby... koszty wtedy znacznie przewyższą wcześniejszą decyzję o zdrowym żywieniu, która mogła zostać podjęta zbyt późno lub wcale. Wydaje mi się, że na jakości jedzenia nie powinno się oszczędzać.

 McKeith Gillian powiedział kiedyś, że jesteś tym co jesz, a więc warto chyba jeść co zdrowe.


Wniosek: Wybieraj zdrowo, żyj zdrowo! ;-)

Polecane posty

2 komentarze

Anonimowy
9 lutego 2016 11:12

Bardzo przydatny wpis, rzeczywiście lepiej wydawać pieniądze na zdrowe żywienie niż później na przywracanie się do zdrowia ;) pozdrawiam
P.S. Piszesz tylko o rowerach czy ogólnie treningach, sporcie i zdrowym życiu?

Reply
avatar
9 lutego 2016 15:25

Dziękuję ;-) Piszę ogólnie o treningach, sporcie i zdrowym życiu, ale główną dziedziną jest kolarstwo/rower :)
Pozdrawiam.

Reply
avatar