Okulary rowerowe... ważne?

Cześć. 

Zapewne jak wszyscy doskonale wiecie, każdy rowerzysta lub kolarz aby móc w pełni bezpiecznie i komfortowo trenować potrzebuje odpowiedniego sprzętu. Na ten sprzęt nie składa się tylko rower, odzież i akcesoria typu licznik czy bidon, które to najczęściej widzimy, ale także okulary.
Właśnie tak. Okulary na rower, inaczej okulary rowerowe to sprzęt, który może nie wydawać się ważny, ale czy rzeczywiście tak jest? 
http://www.sportmaxx.pl/pol_pl_OKULARY-ROWEROWE-ARCTICA-S-196-POLARYZACJA-REVO-4897_6.jpg


Zanim sam się wypowiem to poprosiłem o odpowiedź dwukrotną medalistkę Mistrzostw Świata MTB, Paulę Gorycką. Oto co nam powiedziała: 

"Okulary, to obok kasku podstawowe wyposażenie kolarza. Chronią oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi. Przydają się na szybkich zjazdach - dzięki nim oczy się nie wysuszają i nie występuje efekt łzawienia. Poza tym używanie okularów minimalizuje ryzyko, że w naszych oczach wyląduje jakiś owad, a to naprawdę duży plus. Warto pamiętać też o tym, że w zimie promienie słoneczne odbijające się od śniegu są nawet groźniejsze niż w lecie. Czyli kask i okulary przez cały rok."

Mimo, że sam nie jeżdżę tak dużo jak np. Paula Gorycka czy inni znani zawodnicy kolarstwa to doskonale wiem, że okulary bardzo się przydają.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to tak jak wspomniała p. Paula zmniejszają ryzyko wpadnięcia jakiegoś owada do naszych oczu, co w przypadku ich braku może skończyć się nie przyjemną wizytą u okulisty lub w najlepszym wypadku będzie po prostu niekomfortowe. 
To nie wszystko - wspomniano też o promieniach UV. Rzeczywiście to też szkodzi naszym oczom, a odpowiednie okulary rónież chronią przed takim niebezpieczeństwem.
Patrząc na komfort warto wspomnieć, że słońce zarówno w lecie jak i w zimie jest dosyć nieprzyjemne, gdy świeci nam wprost w oczy, a okulary prosto rzecz ujmując sprawiają jazdę bardziej komfortową.

Pytana o odpowiedź zawodniczka odpowiedziała na pytanie dosyć szczegółowo, więc nie ma sensu żeby powtarzać jej słowa, a raczej wziąć je sobie do serca i zainwestować te kilkadziesiąt złotych w okulary :-)


Pozdrawiam.Emotikon smile."

Polecane posty