Historia roweru

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył historii tych pięknych jednośladów, które pochłaniają nas w treningach nieraz na wiele godzin czy dla niektórych minut.
Historia roweru... czyli co było pierwsze i jak wyglądało.


Pierwszy prototyp roweru powstał w roku 1790, jednakże nie dało się nim sterować.
Dopiero 28 lat później, Karl Drais opatentował zbudowany rok wcześniej pierwowzór roweru, jednakże ten trzeba było odpychać nogami od ziemi, a prędkość możliwa do uzyskania nie przekraczała raczej 15km/h.
Obrazek: wikipedia.com

Na rower napędzany systemem wahliwych pedałów i popychaczy, połączonych z osią tylnego koła czekać trzeba było do roku 1839, kiedy to własnie taki rower zbudował Thomas McCall.
Dwoje obywateli Niemiec, Gottlieb Mylius i Philipp M. Fischer zbudowali w 1845 roku napęd przedniego koła, a dopiero w 1861 Francuz Pierre Michaux zbudował rower z takim napędem.
Pomysł na koło z drutowymi szprychami mieli dopiero Brytyjczycy w 1869 - umożliwiało to budowę kół o bardzo dużych średnicach.
W 1869 został też zbudowany napęd korbowy tylnego koła, z tym że przez Niemca, 
Johann'a F. Trefz'a.
Współczesny rower powstał na przełomie roku 1884 oraz 1885, zawdzięczamy go jednak Brytyjczykowi, któremu na imię było John Kemp-Starley.
To on wyposażył rower w koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem oraz wymyśloną dwanaście lat wcześniej przekładnię łańcuchową.
W 1888 roku John Boyd-Dunlop opatentował oponę pneumatyczną, co sprawiło, że jazda na rowerze stała się wygodniejsza. Ten człowiek jest także założycielem dotychczas istniejącej i bardzo popularnej firmy produkującej ogumienie, Dunlop ;-)
Aż od 1888 do 1962 nie można było zaobserwować żadnego dalszego odkrycia, związanego z rowerem. Własnie w 1962 roku Alex Moulton rozpoczął produkcję rowerów na małych kołach, co bardzo znacznie wpłynęło na popularyzację tego środka transportu.
Został jeszcze rower MTB... który powstał w latach 1978-83 w USA. Obecnie jest to właściwie jedna z najpopularniejszych odmian roweru.
Za twórcę MTB uznaje się Garrego Fisher'a, który oczywiście mieszka i pochodzi z USA, a dokładniej z Kalifornii. 
Garry Fisher to jedyny żyjący jeszcze wspomniany w tym artykule twórca roweru, gdyż 4 lata temu, umarł w wieku 92 lat Alex Moulton.
Życzymy zdrowia dla Pana Fisher'a ;-) 

Ciekawostka. Według badania CBOS w Polsce 70% ludzi jeździ na rowerze ;-)

Pozdrawiam :D


Polecane posty

2 komentarze

19 maja 2016 15:14

Tylko ciekawe ile razy w roku jeździ na rowerach te 70% :)

Reply
avatar
28 maja 2016 21:01

Najwięcej osób jeździ co weekend. Są to głównie rodziny, ale nie tylko.
Niech Pani na prawdę uwierzy, że są to prawdziwe informacje ;-)

Reply
avatar