Rower dla dziecka 8-12 lat - 1000zł. [cz.1]

Witam. Przygotowani już do zabawy w Sylwestra? Skoro tu jesteście to pewnie już wszystko zrobione ;-) Zacznę od tego, że chciałbym życzyć Wam wszystkim szczęśliwego Nowego Roku, abyście pełni radości i dbali o swoje zdrowie i zdrowie bliskich oraz aby nadchodzący rok okazał się dla Was rokiem szczęścia i radości. 

Teraz przejdźmy do artykułu... zajmiemy się wyborem roweru dla dziecka w wieku 8-12 lat.
Będziemy wybierać spośród różnych producentów, ale nasz limit cenowy będzie wynosił 1000zł.
Pamiętajmy, że wybierając rower dla dziecka przede wszystkim musimy dobrać odpowiednią ramę, tak aby jazda Naszego dziecka była bezpieczna. Standardowo, dla dzieci o wzroście 120-145cm powinno się dobierać ramy o rozmiarach 11-14 cali. 

Pierwszą propozycją będzie Kross Level Replica. Rower dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, a średnica koła wynosi 24 cale. 
Rama roweru jest oczywiście wykonana z aluminium, podobnie jak zastosowane w rowerze piasty. Widelec SR Suntour XCT JR jest stosowany bardzo często w tego typu rowerach - tutaj również on zagościł. Jest to amortyzator wykonany z trwałych i odpornych materiałów, o skoku 50mm. 
Kolejnym elementem zastosowanym Replice są przerzutki firmy Shimano, które wraz z kasetą Shimano oferują 18 biegów (6 tył x 3 przód). Przednie przerzutki to model Tourney FD-TZ30, natomiast tylne Altus RD-M310. Obie sprawdzają się stosunkowo dobrze. 
Hamulce w jakie został wyposażony rower nie są hamulcami tarczowymi, lecz standardowym modelem typu V-brake od Krossa. Dźwignie hamulca wykonała firma Alhonga. 
Opony o szerokości 2,1 cala lub 1,9 w zależności czy kupimy model z 2015 czy 2016 roku to dosyć masywne opony, które będą dawały nieco większy opór podczas jazdy, ale za to w terenie bardziej błotnistym będą zdecydowanie bardziej przyczepne. 
Kross włożył tu kilka elementów swojej produkcji i są to jak większości ich rowerów nie tylko hamulce, ale także siodło i jego wspornik oraz kierownica wraz z wspornikiem.
Chwyty oraz pedały wykonane zostały przez firmę Herrmans. 
Rower nie posiada amortyzatora tylnego. 
Cena ok. 1000zł. 

Kolejna propozycja to  Kellys Kiter 50, również na kołach 24 cale.


Pierwsze co rzuca się w oczy to aluminiowa rama wykonana przez producenta o nieco innym profilu niż w przypadku Krossa. Tutaj również zastosowany został widelec SR Suntour, ale tym razem model M3010, który jakościowo wygląda podobnie jak XCT JR, jednakże jest od niego o prawie 200g cięższy. Przerzutki w tym modelu Kellys'a wykonało Shimano, jednakże modele są nieco odmienne niż w przypadku roweru opisanego wyżej, gdyż tutaj przód zaopatruje model TX-50, natomiast tył Tourney TX-35. Przerzutki w tym modelu oferują nam 21 biegów (7 tył x 3 przód), czyli nieco więcej niż w Kross'ie. 
Kellys do swojego roweru wykonał ramę, piasty, obręcze oraz siodło, gdyż sztycę wykonał Kalloy, a kierownica to model steel RiseBar. 
Łańcuch wykonała firma KMC, a więc zapewne jest on dosyć dobrej jakości, natomiast dźwignie hamulcowe, podobnie jak w Kross'ie są od Alhonga. 
W tym modelu warto też zwrócić uwagę na linki hamulcowe, które mimo wszystko są ważnym elementem. Tutaj zastosowana dosyć dobre linki, jakimi są Driving Force SCS. 
Ogumienie zapewniła wyspecjalizowana w swoim fachu firma Rubena, a ich szerokość to 1,9 cala, czyli nieco mniej niż w przypadku Repliki od Kross'a. 
Waga roweru jest o ok. 1kg wyższa niż w przypadku Kross'a.
Cena: ok. 1000zł

Trzecia propozycja to Romet Rambler Dirt 26, który wyróżnia się zastosowaniem kół o rozmiarze 26, co zdecydowanie zwiększa "lekkość" jazdy rowerem. 


Rama jaka została zastosowana w Romecie jest oczywiście aluminiowa, natomiast widelec jest tutaj amortyzowany, jednak producent nie podaje szczegółów na jego temat. 
21-biegowy napęd zapewniło również Shimano, tym razem w modelach STEF-41 zarówno z przodu jak i z tyłu. 
Mechanizm korbowy w rowerze pochodzi od firmy Cyclone, natomiast hamulce wykonał Promax.
26 calowe opony mają szerokość 2,1 cala i również nie znamy ich producenta.
Z informacji podanych na stronie producenta wynika, że sam Romet wykonał w tym modelu tylko siodło, gdyż przy elementach takich jak kierownica, mostek, sztyca, obręcze czy piasty piszę tylko materiał z jakiego są wykonane, czyli w większości z aluminium. Wyjątek stanowi stalowa kierownica.
Waga roweru to tak jak w przypadku Kellys'a ok. 14kg.
Cena to ok. 850zł.

Podsumowując muszę stwierdzić, że wszystkie z tych rowerów są nie wątpliwie całkiem nie złe, aczkolwiek chciałbym jeszcze wykonać krótkie podsumowanie, w którym w każdym podpunkcie można uzyskać 3pkt. W ten sposób spróbujemy ocenić, który rower wypadł z tych 3 najlepiej.Brak informacji tzn. że producent tego nie podał, czyli prawdopodobnie nie jest to nic szczególnego.
Pod uwagę przy punktacji nie tylko brana jest firma np. samych hamulców, ale także podzespoły z nimi związane.


Myślę, że w części pierwszej to będzie na tyle. Wkrótce ukaże się także część druga, w której poznamy jeszcze inne, ciekawe modele rowerów dziecięcych w przedstawionej cenie. 

Pozdrawiam ;-) 

PS. Zdjęcia przedstawianych rowerów Kross oraz Kellys pochodzą ze sklepu GreenBike, gdyż tam znalazłem ich najlepszą ofertę.
Polecane posty