Tour de Pologne kobiet? Już w 2016.

Zaczniemy może od historii wyścigu. A więc... Tour de Pologne to zdecydowanie największa i chyba najbardziej prestiżowa, cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce. Nasz narodowy wyścig kolarski posiada niezwykle bogatą tradycję. Pierwsza edycja wyścigu odbyła się we wrześniu 1928 roku, czyli 87 lat temu pod nazwą „I Kolarski Bieg Dookoła Polski”. Ówczesna trasa liczyła osiem etapów o łącznej długości prawie 1500km. Na starcie stanęło ok. 70 kolarzy, a zwycięzcą został Feliks Więcek - polski kolarz, z zawodu czeladnik rzeźnicki - wygrał 6 z 8 etapów.

Przez te 87 lat jeszcze nigdy kobiety nie brały w nim udziału, aż do teraz.
Na konferencji prasowej w Champions Sports Bar & Restaurant w Hotelu Marriott w Warszawie przedstawiono szczegóły wyścigu. W konferencji uczestniczyli :

•   Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team
  •  Paweł Ziemba, prezes Skandia Życie
  •  Wojciech Szpil, prezes Totalizatora Sportowego
"W Międzynarodowej Unii Kolarskiej projekt zyskał wielkie uznanie. Połączymy wyścig kobiet i mężczyzn, tworząc z tego jedno wielkie święto kolarstwa, objeżdżając z peletonem całą Polskę. Tego jeszcze na świecie nie zrobił nikt, my chcemy być pierwsi"
czytamy na portalu rowery.pl słowa dyrektora marketingu Lang Team, Adama Siluty (jeśli źle odmieniłem nazwisko to bardzo przepraszam).

Po konferencji pewne jest już, że w dniach 8-10 lipca 2016 roku odbędzie się pierwsze w historii TdP kobiet - zapewne będzie ona ważną częścią Tour de Pologne UCI World Tour.
Zawodniczki są bardzo zadowolone z tego faktu i nam pozostaje tylko życzyć sukcesów :-)